Rekuperatory a energia odnawialna z gruntu

W dzisiejszych czasach ciągle słyszymy o tym, jak bardzo zalecane jest wykorzystywanie energii odnawialnej. Na uwagę zasługuje chociażby problem energii z gruntu, którą to można wykorzystać jeśli tylko mamy zamontowane rekuperatory z gruntowym wymiennikiem ciepła.

W jaki właściwie sposób pobierana jest energia odnawialna z gruntu? Wiadomo, że w rekuperatorach odbywa się stale przepływ ciepła z dolnego źródła do górnego. Tym dolnym źródłem może być właśnie grunt. Aby pobrać z niego energię cieplną należy umieścić w gruncie specjalne kolektory, które ciepło będą przekazywać do źródła górnego, czuli instalacji grzewczej naszego rekuperatora.

W parowniku rekuperatora dochodzi do odparowania tzw. czynnika roboczego (cieczy gaz). Jednocześnie pobierane jest ciepło z gruntu. Rozgrzany czynnik w formie gazowej trafia do skraplacza, w którym zamienia się w ciecz, oddając pozyskaną w gruncie energie cieplną. Tak właśnie działają rekuperatory wykorzystujące ciepło z gruntu.

Oczywiście praca rekuperatora jest cykliczna. Dzięki temu możemy być pewni, że będzie on nam stale dostarczał ciepła, niezależnie od pory dnia czy też pory roku (energia pobierana jest z gruntu nawet zimą).