Rekuperatory i inne wymienniki ciepła w urządzeniach chłodniczych

Aby egzotyczne owoce, warzywa czy ryby mogły trafić na sklepowe półki, muszą przejść często długą drogę. Ze względu na to, że szybko się psują, muszą być przechowywane i przewożone w specjalnych warunkach. W praktyce oznacza to konieczność budowy chłodni do przechowywania produktów łatwo psujących się.

Takie chłodnie możemy tworzyć, stawiając osobne pomieszczenia na dużych halach magazynowych bądź też przystosowywać do tego celu samochody dostawcze. W jednym i drugim przypadku, najważniejsze jest wyposażenie każdej - małej i dużej - chłodni w odpowiednie urządzenia chłodnicze, dzięki którym chłodnie mogą spełniać swoją funkcję.

W samochodach przewożących żywność, chłodnia jest niezbędna, gdyż długi transport, szczególnie przy wysokich temperaturach otoczenia, mógłby doprowadzić do zbyt szybkiego dojrzewania owoców, a następnie ich szybkiego gnicia. Bez chłodni sprowadzanie bananów, pomarańczy czy innych owoców byłoby nieopłacalne.

Chłodnie funkcjonują dzięki zamontowanym w nich agregatom chłodniczym. Agregaty te utrzymują odpowiednio niską temperaturę, którą można dowolnie regulować, dopasowując do potrzeb, jakie stwarza przewóz konkretnych produktów.

Niezwykle istotne jest to, że agregaty takie działają niezależnie od pracy silnika w samochodzie. Nie ma więc mowy o tym, że urządzenia chłodnicze przestaną chłodzić podczas postoju czy stania w korku. W wielu samochodach agregaty montowane są na dachu pojazdu, dzięki czemu zwiększa się przestrzeń zdatna do załadunku. To sprawia, że możemy zmieścić tam więcej towaru.

Minusem takich rozwiązań jest fakt, że łatwiej uszkodzić taki agregat, na przykład podczas mycia samochodu. Agregaty instalowane wewnątrz są więc bardziej trwałe i odporne na wszelkie awarie, choć, jednocześnie, zajmują więcej miejsca w samochodzie. Agregaty wewnętrzne są dużo tańsze od tych, które montowane są na dachach, co często przesądza o ich wyborze.

Z czego się składa typowy agregat chłodniczy, instalowany w samochodach dostawczych? Sercem takiego urządzenia jest sprężarka, która odpowiada za wytworzenie odpowiednio niskiej temperatury, poprzez sprężanie czynnika chłodniczego.

Aby agregat mógł działać właściwie, potrzebny jest także skraplacz i parownik. Od stopnia zaawansowania każdego elementu, zależą ich funkcje. Skraplacze i parowniki są jednymi z najpopularniejszych wymienników ciepła, a ze względu na dużą funkcjonalność, są powszechnie stosowane w urządzeniach klimatyzacyjnych, zarówno tych specjalistycznych - w chłodniach - jak i w typowej samochodowej klimatyzacji.

Czym innym niż urządzenia klimatyzacyjne są natomiast urządzenia wentylacyjne, które nie tylko pozwalają na ochłodzenie powietrza, lecz także na jego wymianę. Zgodnie z prawem i zasadami bezpieczeństwa, wentylowana musi być każda duża powierzchnia, co nie oznacza, że działanie urządzeń wentylacyjnych musi się wiązać z dużymi kosztami. Wentylacja mechaniczna pozwala bowiem na wprowadzenie oszczędności, pod warunkiem, że zostanie dobrze zainstalowana i wyposażona w rekuperatory, czyli urządzenia, które umożliwiają odzysk ciepła powstałego podczas pracy urządzenia.

Rekuperatory sprawiają, że ciepło generowane przez wywiewane z pomieszczeń powietrze nie zostaje zmarnowane. Przeciwnie, jest ono powtórnie wykorzystywane do ogrzewania napływającego powietrza. Rekuperatory są więc niezbędne wszędzie tam, gdzie obok funkcjonalności urządzeń wentylacyjnych, liczą się także niższe koszty ich wykorzystywania.