Pojęcia, rekuperatory i ich budowa: Anemometr.

Przy działaniu z powietrzem, a więc przy jego podgrzewaniu, ochładzaniu czy ogólnie rzecz ujmując - przetwarzaniu, warto także pozwolić sobie na jego pomiar. A właściwie - na pomiar jego prędkości. Nie można mieć wątpliwości, że tego typu wartość może być istotna z punktu widzenia urządzeń wentylacyjnych, takich jak na przykład rekuperatory. Ale jak zmierzyć tę prędkość?

Anemometr to urządzenie, które mierzy właśnie szybkość, z jaką odbywa się przepływ powietrza w kanałach wentylacyjnych. Urządzenie to umożliwia więc szybką i precyzyjną regulację całego systemu wentylacji. Aby obliczyć, ile powietrza przepływa przez dany punkt systemu wentylacji, należy wziąć pod uwagę średnicę samego kanału w danym miejscu, a także - prędkość powietrza, którą podaje nam anemometr.

Oczywistym jest, że precyzyjne, nowoczesne urządzenia jak rekuperatory czy klimatyzatory lub grzejniki, wymagają dokładnego mierzenia pewnych aspektów powietrza, na którym pracują. Anemometr to jeden z mierników, niezbędnych przy profesjonalnej pracy dobrego systemu wentylacyjnego. Warto zadbać o zamontowanie odpowiednich mierników w naszym systemie, jeśli tylko chcemy liczyć na precyzyjną pracę całej wentylacji.

Mierniki takie nie działają jednak automatycznie - rekuperatory nie wymagają istnienia mierników samoczynnych, niemniej tego typu elementy można spotkać w bardziej wyrafinowanych instalacjach wentylacyjnych. Niemniej, anemometry można spotkać głównie w formie ręcznej - stosuje się je samodzielnie do zmierzenia przepływu i ręcznego wyregulowania urządzenia, na przykład rekuperatora.