Rekuperatory w ekologicznych zmywarkach

Bez wątpienia w naszych domach i mieszkaniach coraz częściej można spotkać automatyczne zmywarki do naczyń. Takie zmywarki są idealnym narzędziem służącym do ekonomicznego i ekologicznego zmywania. Dzięki nim można zaoszczędzić sporo czasu oraz ochronić ręce przed zniszczeniem na wskutek wody i środków czyszczących. Często jednak takie zmywarki mogą zużywać sporo energii elektrycznej, dlatego dobrze jest zakupić, takie, które są wyposażone w rekuperatory.

Zastosowanie wymienników ciepła w zmywarkach do naczyń daje nam szanse na zaoszczędzenie sporej ilości energii, która musielibyśmy zużyć na podgrzanie wody. Zazwyczaj woda jest podgrzewana grzałką lub innym systemem grzewczym. Zastosowane wymienniki ciepła, jak na przykład rekuperatory w nowoczesnych zmywarkach pozwala na ogrzanie wody poprzez wykorzystanie innych programów, miejsc w zmywarce.

Takie rekuperatory działają w ten sposób, że świeża woda jest gromadzona w specjalnym płaskim zbiorniku, który przylega do komory mycia. Woda jest podgrzewana ciepłem, jakie jest wydzielane przez pracujący program lub gromadzoną w innym miejscu gorącą wodą. Daje to szanse na mniejsze zużycie gorącej wody, którą trzeba wcześniej podgrzać. To bardzo ekologiczny sposób zmywania.