Rekuperatory dla przedsiębiorstw i domów mieszkalnych

Proces rekuperacji jest jeszcze mało znanym pojęciem, dla niektórych ludzi nawet zupełnie obcy. Jednak przy wzrastającym zagrożeniu środowiska, przy jego ogromnym zanieczyszczeniu stanie się w najbliższym czasie rozpoznawalnym terminem. Obecnie coraz częściej w nowoczesnym budownictwie, w projektach budowlanych uwzględnia się wentylację za pomocą rekuperatorów.

Istniejące i nowe przedsiębiorstwa poszukują lepszych i możliwych do wykorzystania rozwiązań systemów grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, będących ekologicznymi i tanimi w eksploatacji. Tak tez wzrasta zainteresowanie rekuperatorami dachowymi, które montuje się na dachu, bez jego specjalnych przeróbek. Wystarczające jest wykonanie odpowiedniego w nim otworu.

Spełniają swoją funkcję zimą, odzyskując i kumulując ciepło z wywiewanego powietrza, a następnie przekazując je powietrzu wpływającemu do wnętrza budynku. Latem rekuperatory dachowe zastępują klimatyzatory, schładzając nawiewane powietrze do wnętrza budynku.

Wymienniki ciepła gromadzą nocne chłodne powietrze, które następnie powoli uwalniają w ciągu dnia do pomieszczeń. Mechanizm ten zapewnia również odpowiedni poziom nawilżenia powietrza, a więc latem powietrze nie jest zbyt suche, a zimą zbyt wilgotne.